Săptămâna: 13 – 20 martie 2022

13 D † DUMINICA 2-a din Postul Mare; Sf. Sabin, m.

14 L Sf. Matilda, regină; Fer. Iacob Cusmano, pr.

15 M Sf. Luiza de Marillac, călug.

16 M Sf. Iulian, m.

17 J Sf. Patriciu, ep. *

18 V Sf. Ciril din Ierusalim, ep. înv. *

19 S † SF. IOSIF, soţul Sf. Fecioare Maria; Fer. Marcel Callo, m.

20 D † DUMINICA 3-a din Postul Mare; Ss. Ioan Nepomuk, pr. m.; Paul, Ciril, Eugen.

Colecta de duminica trecută pentru Ucraina a fost de: 7.500 lei. Vă mulțumim!

Luni va începe recensământul populației. Pe lângă celelalte detalii, la rubrica confesională, amintiți de apartenența la Biserica Catolică. Este o ocazie și obligație morală de a da mărturie despre credința catolică.

Vineri seara, ora 19:00, în sala de catehism, a parohiei, va fi cateheza pentru lectori și viitori lectori. Cateheza va fi ținută de pr. dr. Emil Moraru. Vă așteptăm!

Sâmbătă, 19 Martie, ora 10:30 în Solemnitatea Sfântului Iosif, soțul Sfintei Fecioare Maria, vom celebra hramul secundar al bisericii noastre. Sfânta liturghie va fi prezidată de PS CORNEL DAMIAN, episcop auxiliar de București. Vă așteptăm să participați în număr cât mai mare.

În zilele de marți, vineri și duminică, la ora 17:20 – Calea Sfintei Cruci, devoțiune specifică Postului Mare. Am dori ca fiecare Cale a Crucii, pe cât posibil, să fie pregătită de grupuri specifice: copii, adolescenți și tineri, bărbați, femei, familii, călugări și călugărițe etc. (Părinții vicari se vor ocupa de pregătirea grupurilor!)

În fiecare zi și la orice oră, mai ales în timpul Sfintelor Liturghii, ocazie de Spovadă. Acum este timpul pentru o Spovadă „bună și sfântă” , ca pregătire obligatorie pentru Sfintele Paști!

Pregătirea copiilor pentru Prima Sfântă Împărtășanie este sâmbăta la ora 10:00.

Pregătirea copiilor pentru Primirea Sfântului Mir este duminica la ora 11:00.

Primirea Sfântului MIR, în parohia noastră va fi pe 15 MAI.

Primirea Primei Sfinte Împărtășanii, în parohia noastră va fi pe 22 MAI.

++ IHS ++