Săptămâna: 14 – 21 martie 2021

14 D + DUMINICA A IV-A DIN POST; Sf. Matilda, regină; Fer. Iacob Cusmano, pr.
15 L Sf. Luiza de Marillac, clg.
16 M Sf. Iulian, m.
17 M Sf. Patriciu, ep. () 18 J Sf. Ciril din Ierusalim, ep. înv. ()
19 V + SF. IOSIF, SOȚUL SF. FECIOARE MARIA; Fer. Marcel Callo, m.
20 S Ss. Paul, Ciril, Eugen și îns. m.
21 D + DUMINICA A V-A DIN POST; Sf. Nicolae din Flüe, pustnic
Duminică, 14 martie 2021 – Duminica a IV-a din Postul Mare. Programul sfintelor Liturghii: 9:00; 10:30; 12:00 și 18:00. Colecta din această duminică este pentru Caritas București, deci va fi trimisă la Arhiepiscopie. Vă îndemnăm la generozitate!
Marți, miercuri și joi din această săptămână (adică 16, 17 și 18 martie) Misiuni populare în parohia noastră. Liturghiile vor fi, ca de obicei, la orele 08:00 și 18:00. Predicator va fi Pr. Emil Moraru.
În fiecare zi și la orice oră, mai ales în timpul Sfintelor Liturghii, ocazie de Spovadă. Acum este timpul pentru o Spovadă „bună și sfântă” , ca pregătire obligatorie pentru Sfintele Paști!
Vineri, 19 martie – Sfântul Iosif, Patron secundar al parohiei noastre. Vor fi două Sfinte Liturghii: dimineața, la ora 08:00 și seara la ora 18:00 – Liturghia solemnă a hramului.
În zilele de marți, vineri și duminică, la ora 17:20 – Calea Sfintei Cruci, devoțiune specifică Postului Mare. Am dori ca fiecare Cale a Crucii, pe cât posibil, să fie pregătită de grupuri specifice: copii, adolescenți și tineri, bărbați, femei, familii, călugări și călugărițe etc.
Am reluat pregătirea copiilor pentru Prima Sfântă Împărtășanie – în fiecare duminică, începând de la ora 11:00, în sala de cateheză. După pregătire, copiii și părinții sau bunicii care-i însoțesc trebuie să participe la Sfânta Liturghie de la ora 12:00.
În timpul săptămânii – Sfintele Liturghii se celebrează la orele 8:00 și 18:00. În fiecare zi, la ora 17:20 – Sfântul Rozariu. Vineri, la ora 15:00 începe Adorația euharistică, până la ora Rozariului. Marți și vineri – devoțiunea la Sfântul Anton de Padova.
++ IHS ++